Wizytacja kanoniczna ks. bpa Stanisława Jamrozka


W ubiegłym tygodniu, w środę 16 października o godz. 11.00 ks. bp Stanisław Jamrozek odwiedził naszą szkołę.
Z tej okazji odbyła się uroczysta akademia szkolna w wykonaniu naszej młodzieży, na którą przybyli także zaproszeni goście: ks. prałat Józef Niżnik oraz wójt gminy pani Anna Hałas. Wszystkich zebranych gości serdecznie powitała dyrektor szkoły pani Teresa Baranowska (zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w Galerii zdjęć).

W sobotę 26 października Jego Ekscelencja ks. bp Stanisław Jamrozek wizytował naszą wspólnotę.
O godz. 11.00 uroczyście powitaliśmy dostojnego gościa, który celebrował mszę św. połączoną z udzieleniem naszej młodzieży sakramentu bierzmowania. Po mszy św. odbyło się spotkanie z grupami parafialnymi. (również z tej uroczystości można obejrzeć zdjęcia w Galerii zdjęć).


Powitanie Jego Ekscelencji ks. bpa Stanisława Jamrozka:


"Ekscelencjo, czcigodny Księże Biskupie!

Rektorat Kostarowce to najmłodsze dziecko dekanatu Jaćmierz. Zaczął bowiem swój żywot zaledwie pięć miesięcy temu od decyzji ks. Arcybiskupa o powstaniu tutaj samodzielnej jednostki administracyjnej. Nie oznacza to jednak, że miejscowość Kostarowce nie ma własnej historii. Wręcz przeciwnie. Zawierucha wojenna sprawiła, że Kostarowce przeszły także "rewolucję" etniczną po słynnej akcji "Wisła" z 1947 roku. W jej efekcie piękna drewniana cerkiew z 1872 r. zaczęła z czasem służyć ludności polskiej. Dzięki temu nie podzieliła losu dziesiątek cerkwi pogórza karpackiego po których nie ma dziś śladu, a jedynie wspomnienia. Niewątpliwie Kostarowce jako kościół filialny parafii Strachocina zrobiły wiele od czasu, kiedy proboszczem Strachociny został obecny tu ks. Prałat Józef Niżnik. To pod jego opieką kościół został powiększony, malowany na zewnątrz i w środku, wymieniono w nim także całą stolarkę, czyli okna i drzwi. Ostatnią dużą inwestycją było oczyszczenie i ogrodzenie cmentarza. Oddzielną zasługą tej wspólnoty i jej pasterza było wybudowanie domu parafialnego. Wyżej wymienione inicjatywy to tylko jedna strona żywotności Kostarowiec, ale jest też strona duchowa, którą zastałem. Jej wymiernym znakiem jest obecność wiernych na mszach św. w niedziele oraz dni zwykłe, duża liczba przystępujących do spowiedzi i komunii św. oraz grupy parafialne. Szczególnym znakiem duchowości tej wspólnoty jest kult św. A. Boboli oraz św. M.M. Kolbego, którego relikwie posiada nasz kościół. Mimo, że od erygowania rektoratu upłynęło niewiele czasu mamy już nowe powody do radości. A wśród nich częściowe wykończenie i uposażenie plebanii, rozpoczęcie ocieplania tegoż budynku, oczyszczenie placu przy plebanii z drzew, by z wiosną móc go na nowo zagospodarować. Przy tej okazji pragnę w obecności ks. Biskupa podziękować mieszkańcom Kostarowiec za życzliwość, zrozumienie i ofiarność dzięki którym możemy tworzyć nowe rzeczy. A plany na przyszłość mamy ambitne. Przede wszystkim zrobienie ogrzewania w kościele, a w dalszej kolejności kaplicy cmentarnej. Natomiast w sferze duchowej pragnę angażować nieustannie wiernych w życie naszej małej wspólnoty kościoła, a szczególnie tych, którzy stoją od niego daleko. Mam nadzieję, że secesja Kostarowiec od macierzystej Parafii w Strachocinie jeszcze bardziej zmotywuje nas do pracy i wysiłku, co daj Boże. Amen!"
© 2013 Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
38-500 Kostarowce 6